O nás

Horská služba Malá Fatra je občianskym združením dobrovoľných horských záchranárov, ktorí vykonávajú záchrannú a preventívno-výchovnú činnosť v regióne Malej Fatry a priľahlých oblastiach.  Našimi členmi sú ľudia, ktorým nie je ľahostajná bezpečnosť na horách, pomoc pri úrazoch, pri pátraniach po nezvestných osobách alebo iných výnimočných situáciách (bezprostredných alebo organizovaných).


Poslanie HS Malá Fatra

  • Organizuje a zabezpečuje záchranné a pátracie akcie v horskom teréne
  • Poskytuje prvú pomoc a zabezpečuje transport zranených
  • Zabezpečuje pohotovostnú službu na hrebeňoch, lyžiarskych tratiach, staniciach a domoch HS
  • Zabezpečuje prevádzku záchranných a ohlasovacích staníc HS
  • Vytvára a zabezpečuje podmienky pre bezpečnosť návštevníkov hôr
  • Informuje verejnosť o poveternostných a snehových podmienkach na horách a opatreniach HS k zabezpečeniu bezpečnosti na horách
  • Spolupracuje s orgánmi verejnej správy, ochrany prírody a životného prostredia
  • Zabezpečuje lavínové merania a pozorovania
  • Pripravuje a školí svojich členov a čakateľov
  • Spolupracuje s ostatnými záchrannými organizáciami doma i v zahraničí

Náš tím


Róbert Smejkal

hlavný vedúci, inštruktor horskej služby, pracuje v stavebníctve

Zakladateľ  tábora, dôležitá osoba v organizácii a hlavne v tábore. Šikovný a charizmatický človek, večný optimista, ktorý je vždy nápomocný a každú situáciu vyrieši s prehľadom, predsa len jeho postava vzbudzuje najväčší rešpekt aj u najväčších nezbedníkov.  Proste skromný a najlepší..

 


Mgr. Ivana Sikulová, PhD.

zdravotník tábora, inštruktor horskej služby, pracuje ako zdravotnícky záchranár

Ivka je členom horskej služby od roku 2008 a od roku 2016 pôsobí ako inštruktor horskej služby. Pracuje ako zdravotnícky záchranár na ZZS a tiež je inštruktor prvej pomoci. Vďaka pôvodnému povolaniu – odbor geológia, precestovala niekoľko vzdialených krajín. Ivku môžete stretnúť pri ktoromkoľvek športe, pre ktoré je potrebná príroda, hory, skaly, či rozbúrená rieka: horolezectvo, skialpinizmus, kajakovanie.

 


Bc. Ján Žiak

zdravotník tábora, člen horskej služby, zdravotnícky záchranár, pracuje ako správca Domu horskej služby

Janko vyštudoval zdravotníckeho záchranára a v horskej službe je štyri roky. Naplno sa venuje svojej rodine, rôznym druhom športov a predovšetkým záchrane ľudských životov – teda svojej práci.

 


Marek Čelko

vedúci v tábore, člen horskej služby

Čelo je člen horskej služby od roku 2010. Vyštudovaný odbor na Fakulte telesnej kultúry – telesná výchova a šport ho sprevádza prakticky v každej záľube. Je lyžiarskym inštruktorom, masérom a od svojich desiatich rokov sa venuje veľmi aktívne skautingu. V tábore ho nájdete naraz na rôznych miestach. Bez problému vymyslí hru do dažďa a zabaví deti aj v najväčšej nepohode. Seba zabáva turistikou, športom, či knihami. Má jedinečný talent pre kuchtenie.

 


Jaroslav Ruzso

vedúci v tábore, člen horskej služby

Jaro je členom horskej služby od roku 2013. Ak nie je so svojím synčekom Matejom, nájdete ho na bicykli, na lyžiach, či na fajnej káve. V tábore je našim gitarovým parťákom, ktorý robí večernú zábavu pri ohni.

 


Peter Kubo

vedúci v tábore, člen horskej služby, pracuje ako vychovávateľ v krízovom centre pre pomoc deťom Náruč

Peťo je členom HS od roku 2009. Práca s deťmi a mládežou je pre neho nielen koníčkom, ale aj každodennou prácou. V krízovom centre Náruč pracuje ako vychovávateľ. Venuje sa zanedbávaným a týraným deťom.

 


Peter Kita

vedúci v tábore, člen horskej služby, pracuje ako doktorand na Fakulte podnikateľstva VUT Brno

Peťo je členom horskej služby od roku 2014. Tára sa po horách nielen na Slovensku, ale aj za hranicami, pretože vynikajúco ovláda angličtinu a francúzštinu. S deťmi má veľa skúseností, pretože popri doktorandskom štúdiu v Brne ich učí cudzie jazyky.

 


Ing. Dominik Tužák

vedúci v tábore, člen horskej služby

Tvári sa, že on tu vlastne nie je, ale v tichosti dozerá na všetkých, či splnili svoje úlohy a či majú všetko potrebné a v prípade, že niečo neklape, on svojim flegmaticko – pohotovo – ráznym prístupom zakročí.

 


PaedDr. Martin Čibenka

vedúci v tábore, inštruktor horskej služby

 


PaedDr. Richard Zaprihač, PhD.

vedúci v tábore, inštruktor horskej služby

Hoci sa na prvý pohlaď môže zdať, že je to jedno z detí, nenechajte sa oklamať jeho stavbou tela. Riško na vaše dieťa dozrie a naučí ho o horách všetko.

 

Mgr. Martin Majling

vedúci v tábore, člen horskej služby, pracuje ako učiteľ na 1. stupni základnej školy

Pán učiteľ, veľmi obľúbený medzi našimi deckami. S humorom vyrieši každú situáciu, ale keď treba stačí jeden jeho pohľad, ktorý vzbudí rešpekt aj u tých najstarších.

 

Mgr. Nina Majlingová

vedúca v tábore, pracuje ako učiteľka na 1. stupni základnej školy

Skvelá pani učiteľka a aj mamička svojich detí, Hneď spoznáte, že práca s deťmi ju baví a deti ju majú veľmi radi. Z fleku vymyslí akúkoľvek hru deťom, len aby im nebola dlhá chvíľa.

 


Palo Trpiš

najvyšší šéf kuchyne, člen horskej služby