Žilinský večerník
Autor: Veronika Cvinčeková
Neverili by ste, ktorú aktivitu si obľúbili najviac
Tábor detí a mládeže dobrovoľnej organizácie Horská služba Malá Fatra má za sebou svoj nultý ročník. Záchranári veria, že si vychovajú svoju budúcu generáciu. Deti sa venovali kempovaniu, zdravovede i lezeniu po skalách.
PORÚBKA. Zážitkový tábor s dobrovoľnými horskými záchranármi má za sebou štyridsať detí, ktoré strávili nezabudnuteľný týždeň v kempingu Slnečné skaly v Porúbke. „Išlo o nultý ročník a podľa odozvy, ktorá je zatiaľ výborná, budeme pripravovať aj ďalšie. Záujem bol taký, že by sme naplnili aj dva turnusy, bolo okolo 70 záujemcov, ale naša kapacita bola 40 detí. S tým, že niektorí inštruktori v tábore tu mali aj svoje deti, takže sme ich mali dokopy 47. Ale chystáme aj cez jarné prázdniny ďalší tábor, ktorý by sa odohrával v Dome Horskej služby vo Vrátnej,“ podotkol vedúci tábora a jeden z inštruktorov Horskej služby Malá Fatra Robert Smejkal. Záujemcovia teda nemusia zúfať. „V našej organizácii máme za to, že dobrovoľných horských záchranárov nie je nikdy dosť. Preto by sme si chceli vychovať nielen nasledujúcu generáciu záchranárov, ale vôbec fundovaných ľudí, ktorí budú vedieť pomôcť v horách iným ľuďom, keď bude treba,“ dodáva. Z inštruktorov sa tak stali „oteckovia na plný úväzok“, nazvali to však sladkými starosťami. Ani na veku detí až tak nezáležalo. „V prihláške mali od 8 do 15 rokov, ale striktne sme to nedodržiavali. Plán do budúcna je, aby sa tí najstarší zúčastňovali aj po ďalšie roky, a keď dovŕšia 18 rokov a budú mať záujem, mohli by vstúpiť do našej organizácie,“ vysvetľuje vedúci tábora.
Výborné zázemie
Slnečné skaly sa stali výborným zázemím pre aktivity organizácie. Odkedy sa tu zmenil nájomca, spolupráca nabrala na intenzite. Horská služba Malá Fatra tu organizuje školenia a akcie pre verejnosť aj štyrikrát do roka. „Máme tu všetko pohromade aj na vytvorenie takéhoto tábora. Rieku, skaly, výbeh na lúky a dostatok možností na všetky aktivity, ktorým sa chceme s deťmi venovať,“ vysvetľuje Robert Smejkal. Zišli sa tu deti od Bratislavy po Košice. Gro tvorili tie, ktorých rodičia aktívne športujú, venujú sa turistike či lezeniu. „Naším zámerom je však priviesť k aktivite aj tie deti, ktoré k tomu nie sú až tak vedené,“ dodáva. Ako to už v táboroch býva, aj tu sa vyžadovala disciplína. Deti spali v stanových osadách a každý deň ich čakal budíček o 7. hodine aj určená večierka. Program prispôsobovali inštruktori, samozrejme, počasiu. „To nás dosť ovplyvňuje v našej činnosti. Absolvovali sme túru vo Vrátnej, kde deti vyšli na Kriváň a Chlebskú chatu, ale takisto na kúpalisku v Rajeckých Tepliciach,“ opisuje vedúci tábora. Samozrejme, nechýbalo táborenie či opekanie špekáčikov na ohni. Za mnohé činnosti, ktoré deti v tábore čakali, spomenieme lezenie po skalách i horolezeckej stene, získanie nočného „bobríka odvahy“ či poskytovanie prvej pomoci v rámci zdravovedy. Ale nikto nečakal, že najobľúbenejšia zo všetkých činností bude lekcia morzeovky. „Mali sme tu nášho kamaráta z Horskej služby Janka Vojtylu, ktorý slúži v armáde a je spojár. Doniesol nám tu vysielačku, ktorú používajú a také ticho sme tu ešte nezažili. Štyridsať detí sedelo nad papiermi v jedálni a boli by ste počuli spadnúť špendlík na zem, lebo všetky počúvali morzeovú abecedu a zapisovali si, čo sa naučili,“ hovorí. A bude z nich teda niečo? „Dúfam, že áno, sú veľmi šikovní. Sme príjemne prekvapení. V prvom rade sme nečakali taký ohromný záujem. Takže ktokoľvek, kto sa aspoň trochu zaujíma o šport alebo vie lyžovať, sa môže prihlásiť na zimný tábor,“ uzatvára Robert Smejkal. Dobrovoľná organizácia Horská služba malá Fatra má 65 aktívnych členov a sedem „čakateľov“, teda záujemcov o členstvo, ktorí musia prejsť letnými a zimnými kurzami v Tatrách. No možno aj týmto deťom otvorili nové obzory a priniesli sen stať sa raz horským záchranárom.